به حساب کاربری خود وارد شوید
؟
؟
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
ترمووود

 ترمووود: 

ترمووود محصولی که این روزها در صنعت نمای چوبی ساختمان کاربرد فراوانی پیدا کرده، در حقیقت همان الوارهای چوبی هستند که در کوره های خاص در دمای بیش 180 تا 220 درجه سانتیگراد حرارت دیده و رطوبت و صمغ چوب از آن خارج شده و رنگ آن سفیدی خود را از دست داده و به رنگ قهوه ای متمایل شده اند و سپس در مدت زمان معینی رطوبت 4 الی 6 درصدی به الوارهای ترمووود بازگردانده شده تا جهت کارکردهای خاص مانند نمای چوبی،دکینگ یا کفپوش فضای باز،آلاچیق،پرگولا و ... مقاوم گردند.

 
 

 

 ترمووود چیست ؟ 

ترمووود در حقیقت نام تجاری یک محصول در انجمن بین المللی ترمووود فنلاند میباشد و انجمن ترمووود فنلاند تنها شرکت های عضو را مجاز به استفاده از این نام تجاری (Thermowood ) برای عرضه این محصول می داند .از زمان های قدیم انسان به این نکته پی برده بود که با سوزاندن و یا نیم سوز کردن چوب میتواند مقاومت آن را بالا ببرد و به عنوان یکی از روش های تیمار چوب از آن بهره بگیرد ، بطوریکه هنوزهم شاهد استفاده از این تکنیک در الوارهای چوبی مورد استفاده در شهرهای شمالی ایران هستیم.

پیشینه تحقیقات اولیه  ترمووود به سال 1930  در آلمان و دهه 40 میلادی در آمریکا برمیگردد، در دهه 60 نیز نتایجی در این زمینه منتشر شده است اما محصولی که امروز آن را به عنوان ترمووود میشناسیم حاصل تلاش و تحقیقات علمی انجمن بین المللی ترمووود فنلاند میباشد ) VTT ) که آن را به عنوان برندی جهانی ثبت نموده است و این موضوع باعث شهرت جهانی شرکت های ترمووود فنلاندی یا چوب ترمو فنلاندی میباشد.  

 
 

 فرآیند تولید ترمووود: 

ترمووود با استفاده از سه مرحله روش های مهندسی و حرارت دهی به الوارهای چوب در کوره های مخصوص شکل میگیرد :

 فاز اول – خشک کردن چوب بوسیله حرارت: 

الوارهای چوب ترمو که عمدتا از تنه درختان جنگل های فنلاندی است  در ابعاد مورد نیاز برش خورده و سپس وارد کوره های ترمووود شده وتوسط بخار آب دمای آن در ابتدا به  100 درجه سانتی گراد و سپس بطور یکنواخت  به 130 درجه سانتیگراد میرسد. استفاده از بخار آب در پروسه تولید ترمووود به این دلیل است که بخار آب مانع ترک برداشتن الوارهای چوبی حین حرارت دهی و همچنین مانع وانکش شیمیایی داخلی در چوب میشود و الوار چوبی در این مرحله مقدار زیادی از رطوبت و صمغ خود را از دست داده و به محصول نهایی یا همان ترمووود نزدیک میشود.

 فاز دوم – حذف رطوبت و صمغ چوب بوسیله حرارت بالا : 

در این مرحله الوارهای حرارت دیده به دمای بین 180 تا 220 درجه سانتیگراد میرسند واز  بخار آب جهت جلوگیری از آتش گرفتن الوارهای چوب حین حرارت دهی استفاده میگردد. مدت زمان رسیدن الوارها به دمای 180 درجه بسته به ضخامت،گونه چوب و رطوبت اولیه متفاوت خواهد بود و بعد از رسیدن مغز چوب الوارها به این دما ساختار شیمیایی چوب تغییر پیدا کرده و رنگ آن تیره و قهوه ای میگردد و رطوبت چوب به صفر درصد میرسد همچنین صمغ چوب در این مرحله به دلیل شکسته شدن زنجیره سلولزی و تجزیه اسید با استفاده از حرارت بالا بطور کامل از چوب خارج شده و ترمووود کاملا عایق و مقاوم شکل میگیرد .عاری بودن چوب از صمغ باعث  جلوگیری از رشد حشرات،قارچ کپک  در الوارهای ترمووود میشود و چوب در مقابل پوسیدگی نیز بسیار مقاوم میگردد.

 فاز سوم – رطوبت دهی و مقاوم سازی: 

در این مرحله چوب حرارت دیده بوسیله اسپری کردن آب بر روی آن به آرامی خنک شده و دمای آن با محیط یکسان میگردد. پس از رسیدن چوب به دمای 100 درجه سانتیگراد در معرض بخار آب قرار گرفته و الوارهای ترمووود جهت جلوگیری از تاب برداشتگی،ترک و ... و بسته به نوع کاربرد رطوبتی معادل 4 تا 6 درصد را جذب میکنند و محصول نهایی کاملاً مقاوم و عایق جهت استفاده در نمای چوبی ساختمان،دکنیگ،آلاچیق و پرگولا ،نرده چوبی و ... شکل میگیرد .

 
 

 

 انواع ترمووود : 

 

ترمووود به دو روش استاندارد Thermo-S  و Thermo-D تولید وعرضه میگردد:

 Thermowood-S – (حرف S  به معنای Stability – پایداری است) 

در این روش چوب تا دمای 180 درجه سانتی گراد حرارت میبیند و پس از آن خنک میگردد و بدلیل رطوبت بالاتر 6 الی 8 درصدی در مقابل تغییرات ابعادی مقاومت بالاتری را از خود نشان میدهد . در حقیقت ترمو اس محصولی برای محیط های داخلی است و عمدتا بدلیل استفاده از گونه درختان سوزنی در تولید این محصول مناسب اتصالات چوبی،سونا مبلمان داخلی و ... میباشد .

 Thermo-D – ( حرف D  به معنای Durability – دوام است ) 

ترمووود در این روش 220 درجه سانتی گراد حرارت دیده و به بالاترین میزان استحکام و دوام دست یافته است و مناسب ترین گزینه جهت استفاده چوب در محیط خارجی و فضای باز میباشد . میزان تغییر این محصولات بسته به محیط بین 4 الی 6 درصد خواهد بود . ترمووود تولید شده درختان سوزنی برگ مانند کاج به این روش مناسب استفاده در نمای چوبی ساختمان،دیوارهای بیرونی،درب،آلاچیق،پرگولا و همچنین ترمووود تولید شده به این روش با درختان پهن برگ مانند زبان گنجشک مناسب استفاده در کفپوش فضای باز و مبلمان فضای سبز میباشند .

 

ترمووود سافت وود

thermo-S (stability)

 

نما، کف، پنجره کرکره ای، درهای فضای خارجی، مبلمان حمام و سرویس بهداشتی، مبلمان فضای خارجی و مبلمان باغی دور استخر ، سونای خشک ، کف تراس و کلیه مصنوعات چوبی دیگر

ترمووود سافت وود

Thermo-D (Durability)

  حرف D نشان دهنده دوام بیشتر میباشد

•هم کشیدگی و واکشیدگی ۵ تا ۶ درصد . برای کلیه مصارف مانند ترمووود کلاس S بوده و دوام و ماندگاری بیشتر ، از خواص ترمووود کلاس D است . نسبت به ترمووود کلاس S رنگ تیره تری دارد . براساس استاندارد EN113 در طبقه بندی با دوام قرار می گیرد . …

 

 گونه چوب : 

ترمووود عمدتا از دو نوع گونه درخت تولید میگردد :

 Soft wood درختان نرم که از چگالی و فشردگی کمتری برخوردارند که عمدتا به درختان سوزنی برگ ماننده خانواده کاج اطلاق میشود .

 Hardwood - درختان سخت که از فشردگی و چگالی بیشتری برخوردار بوده و بعضاً به عمق آب فرو میروند و عمدتا به درختان پهن برگ مانند زبان گنجشک اطلاق میگردد .

 

 
 

 

 تنوع ابعاد ترمووود و پروفیل ها: 

پروفیل های ترمووود بسته به نوع کاربرد در ضخامت های 16،19،26 میل و ابعاد شاخه های 3 تا 6 متر تولید میگردند . از لحاظ شکل نیز پروفیل های مقاطع و اشکال مختلفی مانند SHP- UTV-UTS –UYL و ... تولید میگردند .

 
 

 توصیه زیباوود : 

شرکت زیباوود با مطالعه و تحقیق بر روی الوارهای ترمووود و با استفاده از تجارب خود در پروژه های متعدد جهت جلوگیری از تغییر فرم ترمووود به مشتریان عزیز پیشنهاد میکند که :

در نمای ساختمان از ترمووود با ضخامت حداقل 19 میلیمتر و بالاتر

در دکنیگ یا کفپوش فضای باز مانند کنار استخر  از ترمووود با ضخامت حداقل 26 میلیمتر

و در محیط های داخلی مانند سقف و دکوراتیو از ترمووود با ضخامت 16 میلیمتر استفاده کنند .

 
 

اگر به دنبال جواب سوالات خود هستید به صفحه پرسش و پاسخ بروید.

فرم مشاوره رایگان

کارشناسان فنی و فروش زیباوود آماده پاسخگویی سریع به سوالات شما از طریق فرم مشاوره رایگان هستند

مشاوره آنلاین

همین حالا فرم را پر کنید

برو به فرم مشاوره

تماس بگیرید

5651 2230 - 021

هم اکنون تماس بگیرید

کارشناسان فنی و فروش زیباوود آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند

هم اکنون تماس بگیرید
 
منو